היסטוריה

מועדון הכדורגל של הפועל ראשון לציון הוא אחד ממועדוני הספורט הוותיקים ביותר בתולדות ארץ ישראל. המועדון נוסד בשנת 1928 על-ידי אנשי הפועל במושבה וכעשור אחר-כך קבוצת הכדורגל של הפועל ראשון לציון נטלה חלק בתחרויות על גביע ארץ ישראל. לראשונה, השתתפה הקבוצה בליגה הבכירה של ליגת הכדורגל בעונת 1950-1949. בין השחקנים הבולטים באותם ימים נמנה גם שוער העבר של נבחרת ישראל יעקב חודורוב. בשנת 1952 ירדה הקבוצה לליגת המשנה, אך שבה ועלתה לליגה הבכירה לאחר 26 שנים, בתום עונת 1978-1977.

 

במשך השנים התאפיינה הקבוצה בטלטלה בין הליגות, כשהיא עולה ויורדת. בתום עונת 1979-1978 נשרה הקבוצה שנית לליגה הארצית (השנייה דאז), אך מיד לאחר מכן עלתה שוב, ואף הצליחה לסיים את עונת המשחקים במקום השישי בליגה הבכירה. בעונה זו שיחקו בקבוצה הכוכבים המקומיים אלי מדואל, בן ציון פנקס, אפריים ויימן, גדעון פוקסיניאנו, נחום יעקובי ואיתן שלום. אולם שנתיים מאוחר יותר ירדה הקבוצה פעם נוספת לליגה השנייה.

 

ב-1991 ירדה הקבוצה לליגה השלישית. הדבר עורר זעזוע בקבוצה ולאחר מכן עלתה ראשון מהליגה השלישית לראשונה בתוך שנתיים. גדעון דמתי, אשר שיחק בנבחרת ישראל ובקבוצת הכדורגל שמשון תל אביב, היה מאמן הקבוצה בתקופה זו ובשער עמד שביט אלימלך, לימים שוער הפועל תל אביב ונבחרת ישראל.

 

בתחילת שנות התשעים שונה שמה של הקבוצה לעירוני ראשון לציון, ובמקביל החלה עיריית ראשון לציון לגלות מעורבות רבה יותר בקבוצה. מנגד, קטנה המעורבות הישירה של מרכז הפועל. אחת התוצאות הייתה נטישת "אצטדיון הפחים" הישן ומעבר לאצטדיון עירוני חדש ומודרני. בשנת 1996 העפילה הקבוצה לגמר גביע המדינה, שם נוצחה על ידי מכבי תל אביב בתוצאה 4-1. למרות ההפסד בגמר זכתה עירוני ראשון לציון בכרטיס השתתפות בגביע אירופה למחזיקות גביע מפני שמכבי תל אביב זכתה באותה עונה באליפות. עירוני ראשון לציון הודחה בסיבוב המוקדם על ידי קונסטרוקטורל קישינב ממולדובה.

 

במהלך עונת 2001-2000 פקד את הקבוצה משבר שאיים על ירידת הקבוצה לליגה נמוכה יותר. מאבק כוחות התנהל על שליטה בקבוצה בין יו"ר הקבוצה ליאור שחר לבין העירייה, שרצתה לנהל באופן מוחלט את הקבוצה. תוך הגשת בג"ץ על ידי שני חברי מועצת העיר, חמי דורון ודב צור (שניהל את הקבוצה כעבור שנה עם דוד ביטן). אף על פי כן הצליחה הקבוצה לשרוד ולהישאר בליגה. הקבוצה המשיכה לשחק בליגה הראשונה עד שנפרדה ממנה בשנת 2003. שלוש שנים לאחר מכן נשרה לליגה הארצית (הארצית).

 

בעונת 2007-2006 חילקה הנהלת הקבוצה מאות מנויים לאוהדי הקבוצה על מנת שיגיעו לתמוך בה בעקבות מאבקיה על העלייה לליגה הלאומית, ואכן, ב-18 במאי 2007 הבטיחה עירוני ראשון לציון את חזרתה לליגה הלאומית (השנייה), שנה אחת בלבד לאחר הירידה לליגה הארצית, כשבמשחק העלייה באו לצפות כ-3,000 אוהדים. באותו משחק הביסה הקבוצה את מכבי באר-שבע בתוצאה 4-0.

הקבוצה צירפה לשורותיה שחקנים רבים בקיץ 2007, על מנת לחזור לליגת העל. בין היתר הגיעו גיא טוביאק, אסי בוזגלו, מור גולן, שלומי אדרי ואבי אבגי. הקבוצה נכנסה לבעיות תקציביות קשות ולקראת סיום העונה היא נאבקה על ההישארות בליגה השנייה, במחזור הסיום אירחה הקבוצה את הפועל בני לוד למשחק בו ניצחון היה משאיר את עירוני ראשון לציון בליגה הלאומית, שער שוויון שספגה הקבוצה 6 דקות לפני סיום המשחק עלה לה בירידה חזרה לליגה הארצית.

 

ביוני 2008 נרכשו הבעלות וזכויות הניהול של המועדון על ידי אנשי העסקים רביב ספיר ורון חדד. קבוצת הרכישה שילמה מיליון שקלים לעיריית ראשון לציון עבור הרכישה, והעירייה מצידה התחייבה לכסות את כל חובות העבר שנאמדו על כ-6 מיליון שקלים וכן לתמוך במחלקת הנוער של המועדון בסכום של כ-700 אלף שקלים בשנה. בעקבות המהלך הקבוצה שינתה את שמה וחזרה לשם המקורי - הפועל ראשון לציון.

 

ב-7 במאי 2009 חזרה הקבוצה לליגה הלאומית, לאחר עונה אחת בלבד בליגה הארצית, בעקבות ניצחונה 5-0 על קבוצת אום אל-פחם, שנותרה בסוף המשחק עם שישה שחקנים בלבד. המשחק אגב, הופסק בדקה ה-30

 

בסוף עונת 2011-2010 עלתה הקבוצה חזרה לליגת העל מהמקום השני לאחר 8 עונות, עם ניצחון ביתי 1-2 על עירוני רמת השרון בתוספת איבוד נקודות של השנייה ערב המחזור, הפועל כפר סבא, אולם נשרה בחזרה לליגה הלאומית בתום עונה אחת בלבד.

 

ב-4 בדצמבר 2012 זכתה הקבוצה, לראשונה בתולדותיה, בגביע הטוטו לליגה הלאומית, לאחר ניצחון 4-5 בפנדלים על הפועל רעננה. ב-12 במרס 2013 הדיחה ראשון לציון בשלב רבע הגמר של גביע המדינה את מחזיקת הגביע הפועל תל אביב בתוצאה 0-1 ועלתה לחצי הגמר. בליגה הלאומית סיימה הקבוצה במקום השישי.

 

לראשון לציון יש זכייה אחת בגביע הטוטו ושתי העפלות לגמר גביע המדינה.

הגיע הזמן לכתוב רגעים חדשים בהיסטוריה.