יפת שלום (1931-2001)

 

יפת שלום נולד בשנת 1931 בתימן. הוא עלה עם משפחתו לארץ בשנת 1948. לאחר שלוש שנים בהן חיה משפחתו במחנה העולים (מעברה), היא הגיעה לראשון לציון ושם קבעה את מקום מגוריה הקבוע. בתום שירותו הצבאי בחיל ההנדסה הצטרף יפת שלום לקבוצת הכדורגל של הפועל ראשון לציון. למעשה, היה זה אך טבעי שהוא ישתלב בכדורגל בשנותיו הבוגרות, שכן עוד בדרכו לארץ ישראל מתימן במדבריות אתיופיה הוא הפגין כישורים יוצאי דופן בכדורגל.

 

 

איתרע מזלו של יפת ודווקא במשחקו הראשון בקבוצה ב-1953, כאשר היא התמודדה מול הפועל חיפה נחרצה גורלה של הקבוצה והיא ירדה לליגת המשנה. עם זאת, במשחקו האחרון בקבוצה בשנת 1965 עלתה קבוצתו לליגה הראשונה. התקדמותו של יפת בקבוצת הפועל ראשון הייתה מהירה. זמן קצר לאחר ששימש בתפקיד בלם הוא מונה בשנת 1955 לקפטן הקבוצה בתואר זה החזיק עד שפרש ממשחק פעיל עשר שנים לאחר מכן.

 

 

בראשון לציון כולם הכירו את "קפטן יפת" – כך כינוהו חבריו בעיר. ואכן, כינוי חיבה זה לצד כינוי חיבה נוספים כמו "בעל הבית" ועוד ביטאו את דמותו הצנועה של יפת שלום, שמצד אחד נתן את כל נשמתו לקבוצה אך בה בעת שמר על טוהר והגינות ספורטיבית וכך ביקש מחבריו לנהוג ביריביו בכר הדשא. לטפוח על השכם ולעודד חבר ששגה, כל זאת בליווי חיוך ומבט מלטף – כך נהג יפת שלום בקריירה שלו.

 

 

אחד המשחקים הידועים שבו שיחק יפת היה בשנת 1962 אז שיחקה הפועל ראשון נגד בית"ר רמלה וניצחה אותה 5:0. במהלך הקריירה שלו שיחק יפת לצד שורה ארוכה של שחקנים ובהם: איציק פנקליין, יוסק'ה בקר, מנחם בקשי, חיים בוחבוט, ישראל יואבי, שאול עדני, יונתן אולינקי ועוד.

 

 

יפת הנחיל את מסורת הכדורגל לכל בני משפחתו. הוא היה לוקח אותם למשחקים ומלמד אותם ביצועים שונים. אחיו הצעיר בני הלך בעקבותיו ושיחק כילד בקבוצת הפועל ראשון ואף הוא שימש כקפטן עד שפרש בגיל 31. לאחר מכן הוא שימש כמאמן ומנהל מחלקת הנוער של הקבוצה. גם על בנו איתן, יחד עם אחיו קרני שיחקו בקבוצת הנוער של המועדון, אולם בעוד קרני העדיף להמשיך לקריירה צבאית, איתן התמסר למועדון הכדורגל ולאחר ששימש קפטן הקבוצה במשך מספר עונות הוא קיבל על עצמו את תפקיד מאמן הקבוצה הבוגרת ובהמשך ניהל גם את המועדון. שני בניו של איתן הולכים בדרכי סבם ומשחקים גם הם בקבוצה.

 

 

משפחת שלום הקימה שושלת מפוארת של שלושה דורות במועדון הפועל ראשון לציון. הם מזוהים עם הקבוצה יותר מכל משפחה אחרת בראשון לציון ולאור הישגיהם המופלאים במועדון הם אכן נחשבים לאחד מסמלי הקבוצה החשובים.

 

 

יפת שלום נפטר ממחלת הסרטן בשנת 2001 בהיותו בן 70. יהי זכרו ברוך! 

 

כתב: אמיר סולרסקי